Кои са предимствата на 4 или 5 деца пред само едно или най-много две
Снимка: Shutterstock
Колко трудно е ежедневието на голямото семейство? И лесно ли се управляват повече от 2 деца? Всъщност – не! Големите семейства често изглеждат подозрителни, но в същото време будят и възхищение. На практика и ако имате нужните финансови възможности разбира се, наличието на повече деца в дома си е направо богатство. Ето и 5 добри причини да имате голямо семейство.
1. Родителите с повече деца развиват по-практичен усет и са в състояние да организират ангажиментите по почти магичен начин
Първата мисъл, която възниква спонтанно, когато видите семейство с повече деца, е да се запитате как ли се справят с организацията, дори ако трябва просто да излязат всички, за да отидат някъде. Нали си спомняте какво се случи в „Сам вкъщи“, когато голямото семейство реши да замине за друга държава за Коледа?
Това всъщност е първата сериозна заблуда. В реалността големите семейства са изключително организирани и в ежедневието им е създадена такава перфектна организация, на която мнозина биха завидели. Постепенно това се превръща в навик за всички и цялото семейство придобива практически усет как да прави нещата така, че да няма гафове.
А и в големите семейства не само възрастните се научават да бъдат по-организирани, но и децата, дори и най-малките. Е, вероятно получават доста по-малко покани за гости, защото не всеки би бил склонен да събере на едно място всички накуп, но това е нищожен проблем.
Снимка: Shutterstock
2. Децата в многолюдните семейства са много по-възпитани
Колкото и невероятно да звучи, това е факт. И причината е не в способностите на родителите, а в това, че когато са повече от двама, малчуганите свикват да бъдат по-толерантни към другите, в известна степен по-спокойни, учтиви един към друг и не на последно място – те винаги си помагат, когато някой има нужда. Разбира се, не липсват неизменните кавги между братя и сестри, но такива има и в семейства с две деца.
Когато обаче са повече, децата постепенно свикват да се примиряват с дневната доза разочарование, обясняват психолозите. В извънредна ситуация, каквито се случват във всеки дом, по-големите не се ядосват и не си го изкарват на по-малките, а измислят игра, която да отвлече вниманието на дребния дразнител, за да могат всички да си вършат работата на спокойствие. А това е голямо богатство и помощ за родителите, тъй като не се налага те да изпълняват тази умиротворяваща роля.
3. Многодетните родители имат повече авторитет
Ясно е, че и те са хора като всички други. Но точно, защото трябва да се справят с капризите на повече от 2 деца, те се научават как да се налагат, без никой да оспорва заповедите им или да се чувства обиден.
В такива семейства обикновено домашният ред не се коментира, а се приема като нещо задължително. Това изгражда и по-голям авторитет на родителите, който помага дори в по-специални ситуации. Децата знаят правилата и са наясно, че колкото и да се тръшкат, няма да постигнат своето. А и погледът на мама е достатъчно красноречив, за да спре на мига тяхната акция.
Снимка: Shutterstock
4. Много деца в къщата не означава повече стрес, а забавление
Ако се съберете с още две семейства и всяко има едно или две деца, наличието на всичките малчугани накуп, неминуемо ще ви подразни в някакъв момент. Не така стоят нещата, когато всичките деца са от едно семейство. Те вече са свикнали с определен ритъм на живот, знаят правилата и ги изпълняват. Така че шансът да ви вгорчат живота е далеч по-малък.
Нещо повече – когато децата са много, те няма да ви дърпат през 10 минути, за да ги забавлявате или да разрешите някакъв фундаментален техен проблем, а ще се справят сами със ситуацията. В дом с повече деца не стресът е повече, а игрите и смехът. Е, понякога и хаосът, но в позитивен смисъл. Това пък ви дава много повече възможности да отделите време за себе си, докато децата се забавляват сами.
5. Голямото семейство дава повече възможности за усамотяване
Това е пряко свързано със забавлението. Но също така и с тревогите. Вероятно мнозина се чудят как двамата родители намират време само за себе си при толкова много деца. Истината е, че дори и при едно дете, усамотяването може да се превърне в мираж. Особено, ако малчуганът обича да спи между мама и татко.
При повече деца обикновено не се стига до такива моменти, защото просто малките са разпределени по стаите и не са сами. Тоест типичните страхове – от тъмното, от нещото, което се крие под леглото, ще бъдат споделени с другите в стаята и разрешени на място, а няма да се тича при родителите за всяко притеснение.
От друга страна на родителите на многодетни семейства е много по-лесно да възложат отговорности на по-големите деца, за да получат глътка спокойствие за себе си. В началото със сигурност и те ще се притесняват да оставят децата сами, докато са на театър например. Но с течение на времето ще се научат да се доверяват на по-големите деца, което пък има неочакван сплотяващ ефект върху цялото семейство.
По-деликатно е когато децата са с близка възраст и няма на кого да се разчита. Но те все някога ще пораснат и станат достатъчно големи, за да не е проблем да остават сами, макар и за няколко часа.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари